«Βγήκα στις ειδήσεις το 1974 και έκτοτε τις έλεγα για 17 χρόνια. Τότε δεν υπήρχε ιδιωτική τηλεόραση. Η ΕΡΤ ήταν αυτοκρατορία και τα δελτία είχαν απίστευτη θεαματικότητα. Κυπριακό, Αττίλας, γινόταν της κακομοίρας από ειδήσεις. Θυμάμαι, λέω το πρώτο δελτίο και βγαίνω ύστερα με τους φίλους μου για να μου πουν εντυπώσεις. Γυρνούσαν θαμώνες από τα άλλα τραπέζια και με κοιτούσαν. Είχα γίνει γνωστός από την πρώτη μέρα. Και ήμουν μόλις 27 χρονών».
Ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος, στη συνέντευξη που δίνει στο Down Town και τη Φανή Πλατσατούρα, αναφέρεται μεταξύ άλλων και στα χρόνια που παρουσίαζε δελτία ειδήσεων στην ΕΡΤ και το άδοξο τέλος που είχε αυτή η συνεργασία.
Δελτία ειδήσεων βλέπετε σήμερα;
Φυσικά παρακολουθώ. Αν και τα σημερινά δελτία ειδήσεων έχουν γίνει show.
Θυμάστε ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που κάνατε όταν τελικά σας απέλυσαν από την ΕΡΤ ύστερα από 17 χρόνια;
Με έδιωξαν το 1991 χωρίς καμία επίσημη δικαιολογία. Ήμουν πολύ ταραγμένος γιατί έγινε ξαφνικά, με χυδαίο τρόπο. Έμαθα για την απόλυσή μου μία ώρα πριν βγάλω την εκπομπή, και αυτό ήταν ένα τεράστιο σοκ, ένιωσα προδομένος. Έφυγα λοιπόν μουντζώνοντας και δεν ξαναπάτησα από τότε το πόδι μου στην ΕΡΤ. Και ούτε θέλω να ξαναπατήσω. Με πλήγωσε βαθιά αυτό που συνέβη. Με έκοψαν σχεδόν στον αέρα ύστερα από 17 χρόνια που τους υπηρετούσα σαν το ζώον με παροιμιώδη συνέπεια. Πρόσφατα με κάλεσαν πάλι σε μια εκπομπή της ΕΡΤ και αρνήθηκα την πρόσκληση. Θεώρησα απαράδεκτη αυτή τη συμπεριφορά, έκανα μήνυση τότε, την οποία και έχασα. Πήγα να τα βάλω με το Δημόσιο, είναι δυνατόν; Η ΕΡΤ ήταν, είναι και θα είναι ένας οίκος ανοχής. Για να μη το πω πιο βαριά. Ένα Βυζάντιο. Τώρα μάλιστα, είναι ένα καθαρά κυβερνητικό μαγνητόφωνο.
πηγη
You really make it seem so easy along with your presentation however I find this topic
to be really something which I believe I might never understand.
It kind of feels too complex and extremely extensive
for me. I’m taking a look forward to your next
publish, I will attempt to get the hold of it!
Escape room
Very interesting subject, regards for putting up.!
I truly love your site.. Great colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers.
I used to be able to find good information from your articles.
Great site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!
I wanted to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have you book-marked to look at new stuff you post…
Everything is very open with a clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing.
Spot on with this write-up, I absolutely think this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!
Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes which will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!
You are so cool! I do not think I’ve read through a single thing like this before. So great to discover somebody with a few unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.
Good web site you have got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!
A fascinating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not discuss such issues. To the next! Best wishes!
Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.
Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!
I was pretty pleased to find this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your website.
There is certainly a lot to know about this subject. I love all the points you’ve made.
I enjoy reading through a post that can make men and women think. Also, thanks for permitting me to comment.