Με έγγραφο του προς τον πρόεδρο και το Δημοτικό Συμβούλιο Ξηρομέρου το Δ.Σ. του Εμπορικού Συλλόγου Αγρινίου, ζητά να μην ληφθεί απόφαση για την διεξαγωγή εμποροπανήγυρης στην Τ.Κ. Φυτειών στην περιοχή Κουβαρά, τονίζοντας πως εφόσον ληφθεί θα πρόκειται για μια παράνομη και καταχρηστική απόφαση, επιφυλασσόμενο για τα νόμιμα δικαιώματα των μελών του.
Αναλυτικά η επιστολή:
«Με αφορμή την απόφασή σας να θέσετε προς συζήτηση στην συνεδρίαση του Δημοτικού σας Συμβουλίου στις 4-11-2016 το θέμα 2 της ημερήσιας διάταξης (ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΕΜΠΟΡΟΠΑΝΗΓΥΡΗΣ ΣΤΗΝ Τ.Κ. ΦΥΤΕΙΩΝ), σας υπενθυμίζουμε ότι υπάρχει η υπ. αριθμ. 154060/6944/2-12-2015 απόφαση του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτ. Ελλάδος και Ιονίου σύμφωνα με την οποία η απόφαση για την πραγματοποίηση της εν λόγω εμποροπανήγυρης λήφθηκε κατά παράβαση καθότι δεν πρόκειται για εμποροπανήγυρη επ’ ευκαιρία κάποιας θρησκευτικής ή επετειακής εορτής ούτε πρόκειται για παραδοσιακή εμποροπανήγυρη που τελείται μια φορά το χρόνο.
Κατόπιν τούτου και επειδή και από την πλευρά μας θεωρούμε την συγκεκριμένη εμποροπανήγυρη παράνομη και καταχρηστική σας καλούμε να μην προβείτε και φέτος σε σχετική απόφαση.
Σε κάθε περίπτωση ο Εμπορικός Σύλλογος Αγρινίου και τα μέλη του επιφυλάσσονται παντός νόμιμου δικαιώματός τους σε σχέση και με την απόφασή σας αλλά και με τις συνθήκες διεξαγωγής της εμποροπανήγυρης.»
agriniopress.gr
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from
right here. I did however expertise some technical points using this web site,
since I experienced to reload the site lots of times previous
to I could get it to load properly. I had been wondering if your web
host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality
score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.
Ensure that you update this again very soon.. Lista escape roomów
I wanted to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every bit of it.
I’ve got you saved as a favorite to check out new
things you post
Hello there! I simply want to offer you a huge thumbs up for the great information you’ve got right here on this post. I am returning to your website for more soon.
Spot on with this write-up, I actually think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice.
Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing!
I blog frequently and I seriously appreciate your content. This great article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.
You’ve made some decent points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
Saved as a favorite, I like your web site.
Greetings! Very helpful advice within this article! It’s the little changes that produce the greatest changes. Many thanks for sharing!
An interesting discussion is worth comment. I believe that you should write more about this topic, it may not be a taboo matter but usually folks don’t discuss these subjects. To the next! Many thanks.
Excellent post. I will be dealing with a few of these issues as well..
Wonderful post! We are linking to this great article on our website. Keep up the great writing.
Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.
Wonderful post! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.
Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read content from other authors and practice something from their websites.
Very nice write-up. I definitely appreciate this website. Continue the good work!