Η 15 Οκτώβρη είναι η παγκόσμια μέρα της αγρότισσας. Εκατοντάδες αγρότισσες μέσα από τις γραμμές της ΟΓΕ, του ριζοσπαστικού γυναικείου κινήματος διεκδίκησαν λύσεις στα οξυμένα προβλήματά τους. Ταυτόχρονα η ΟΓΕ μέσα από τους Συλλόγους και Ομάδες της σε όλη την χώρα, συμπορεύτηκε σταθερά σε όλη την διάρκεια της 40χρονης πορείας της, με τους αγώνες της φτωχομεσαίας αγροτιάς.
Η παγκόσμια μέρα της αγρότισσας συνηθίζεται να «τιμάται» από τις εκάστοτε κυβερνήσεις με ωραία λόγια, με ψεύτικες υποσχέσεις και ενίοτε με γιορταστικές εκδηλώσεις.
Η καθημερινότητα όμως της ελληνίδας αγρότισσας, είναι διαφορετική, είναι σκληρή και επιδεινώνει την ήδη υποβαθμισμένη κοινωνική της θέση. Η πολιτική της ΕΕ και των ελληνικών κυβερνήσεων, που ξεκληρίζει την αγροτική οικογένεια, με στόχο τη συγκέντρωση της γης σε λίγα χέρια, πλήττει διπλά και τριπλά την αγρότισσα.
Μέρα με τη μέρα βλέπει το εισόδημα της οικογένειας να συρρικνώνεται. Η υπερφορολόγηση, τα χαράτσια του ΕΛΓΑ, τα καλλιεργητικά έξοδα, η εκτίναξη του ΦΠΑ, ο ΕΝΦΙΑ και τα κάθε λογής τέλη, οδηγούν στην παραπέρα φτωχοποίησή της. Ενώ σε πολλές περιπτώσεις είναι ανασφάλιστη. Παράλληλα η σύνταξη μειώνεται παρά τις αυξημένες ασφαλιστικές εισφορές. Οι συνέπειες της νέας ΚΑΠ 2014-2020 ήδη είναι ορατές και θα αποτελέσουν την ταφόπλακα της φτωχομεσαίας αγροτιάς.
Το κλείσιμο και η υπολειτουργία σχολείων στα χωριά και στις κωμοπόλεις, οι τεράστιες ελλείψεις στις δημόσιες και δωρεάν υπηρεσίες Υγείας, η ανύπαρκτη κοινωνική μέριμνα, που φορτώνει αποκλειστικά στις δικές της πλάτες τη φροντίδα των παιδιών, των ηλικιωμένων, των ΑμΕΑ, την περιθωριοποιούν ακόμα περισσότερο.
Οι δύσκολες συνθήκες δουλειάς στην ύπαιθρο (κτηνοτροφία, γεωργία), που ξεκινάνε από τις 4 το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, δημιουργούν επιπλέον εμπόδια στην κοινωνική της ζωή, στη συμμετοχή στην κοινωνική δράση. Επιβαρύνουν ιδιαίτερα το γυναικείο οργανισμό.
Η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, όπως και οι προηγούμενες, αντιμετωπίζει τα οικονομικά και κοινωνικά αδιέξοδα των αγροτισσών, αποτέλεσμα της αντιλαϊκής πολιτικής, με…παυσίπονα: τα ευρωπαϊκά προγράμματα της γυναικείας επιχειρηματικότητας!!!
Σήμερα, όμως, η γυναίκα της υπαίθρου έχει αποκτήσει πείρα. Επιδιώκοντας να σταθεί στα πόδια της, να επιβιώσει, την έσπρωξαν να φτιάξει συνεταιρισμούς. Παρακολούθησε διάφορα σεμινάρια για να…εκπαιδευτεί σε «καινοτόμες ιδέες». Στο τέλος βρέθηκε είτε χρεωμένη, είτε «προσγειώθηκε» στην σκληρή καθημερινότητα με τα ίδια ή χειρότερα προβλήματα.
Καμιά αγρότισσα δεν πρέπει να ξεγελαστεί από αυτά τα τεχνάσματα. Αυτοί που της τα προτείνουν, δεν νοιάζονται για τα δικά της συμφέροντα, για τα συμφέροντα της φτωχής αγροτικής οικογένειας.
Η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας (ΟΓΕ) καλεί τις αγρότισσες να συσπειρωθούν στον αγώνα για την επιβίωση της αγροτικής οικογένειας. Να αντεπιτεθούμε με γνώμονα τα σύγχρονα δικαιώματα μας!
Οι ανάγκες μας για εργασία, μητρότητα, δημιουργική ζωή δε συμβιβάζονται με τα επιχειρηματικά κέρδη και την καταπίεση.
Να τιμήσουμε την Παγκόσμια Μέρα της αγρότισσας με την απόφαση οργάνωσης στον αγροτικό σύλλογο, στο σύλλογο ή στην ομάδα γυναικών της ΟΓΕ σε κάθε περιοχή και γειτονιά.
Παλεύουμε για:
Ολόπλευρη και αποκλειστική κρατική, κοινωνική προστασία της μητρότητας
Επίδομα μητρότητας για τις αγρότισσες. Σύνταξη στα 50 χρόνια για τις γυναίκες, στα 55 για τους άνδρες.
Αποκλειστικά Δημόσιο και Δωρεάν Σύστημα Υγείας και Πρόνοιας, με αναβαθμισμένες και σύγχρονες υποδομές και υπηρεσίες για τη στήριξη της γυναίκας, τη φροντίδα της οικογένειας.
Κανένα βρέφος ή νήπιο εκτός βρεφονηπιακών σταθμών. Να κατασκευαστούν νέοι, σύγχρονοι, δημόσιοι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί, που θα εξασφαλίζουν με την ευθύνη της κεντρικής κυβέρνησης, ενιαία, την κάλυψη των αναγκών προσχολικής αγωγής και δημιουργικής απασχόλησης σε όλα τα παιδιά χωρίς κοινωνικές διακρίσεις, χωρίς τους απαράδεκτους όρους και προϋποθέσεις που ισχύουν
Επαναχορήγηση του επιδόματος τοκετού σε όλες τις γυναίκες και των επιδομάτων σε Αμεα, χρονίως πάσχοντες, πολύτεκνες γυναίκες και μονογονεϊκές οικογένειες.
Ελεύθερο χρόνο για εμάς και τις οικογένειές μας
Γνώρισε την ΟΓΕ ! Υπάρχει ένας σύλλογος γυναικών της ΟΓΕ στη γειτονιά σου!
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ
Great info and straight to the point. I don’t know if this is in fact the
best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers?
Thx 🙂 Escape room
I’m truly enjoying the design and layout of your website.
It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
your theme? Great work!
After exploring a few of the blog articles on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and let me know how you feel.
You’ve made some decent points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.
After looking into a handful of the blog articles on your blog, I honestly appreciate your technique of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know what you think.
Good info. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I’ve saved it for later!
Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing.
I love reading an article that will make people think. Also, many thanks for allowing me to comment.
Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read articles from other authors and practice something from other web sites.
After looking at a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know how you feel.
Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to make a great article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.
Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice.
I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉