Ο γιατρός Νίκος Α. Παπανικολάου έτυχε να ζήσει τα χρόνια της σκλαβιάς 1941 – 1944 στον Πλάτανο και να περάσει, όπως όλοι οι σκλαβωμένοι Έλληνες, τις δοκιμασίες της.
Οι εμπειρίες του χαράχθηκαν ανεξίτηλα στη μνήμη του. Τα τελευταία χρόνια θέλησε να τις καταγράψει προσθέτοντας όσα ιστορικά γεγονότα της εποχής ήταν προσιτά από βιβλία αναφερόμενα σ’ αυτή,δημιουργώντας το μουσείο Εθνικής Αντίστασης με πλούσιο φωτογραφικό υλικό όπως θα δείτε και πολλα βιβλία!Δείτε φώτο από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ!