Πληροφορούμαστε ότι καταβάλλεται μια προσπάθεια για τη δημιουργία μιας ακόμη δημοτικής παράταξης στο Δήμο Ξηρομέρου η οποία θα φέρει μάλιστα στο τίτλο της και τη λέξη “Ριζοσπαστική” παραπέμποντας συνειρμικά στο πολιτικό χώρο του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ…
Από την αναπτυσσόμενη μεθοδευμένη μέχρι σήμερα φημολογία καταγράφεται ότι σ αυτή θα συμμετέχουν αρκετοί ανεξάρτητοι δημοτικοί σύμβουλοι , πολλά νέα πρόσωπα και θα έχει τη αμέριστη στήριξη , γνωστού τοπικού επιχειρηματία με έντονη πολιτική παρουσία στα δρώμενα της τοπικής Αυτοδιοίκησης όπως επίσης και τη πολιτική στήριξη του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ.
Επικεφαλής του συνδυασμού φέρεται να είναι ο γνωστός επιχειρηματίας και σε περίπτωση κωλύματος λόγο εργασιακών υποχρεώσεων, εκτιμάται ως το πιο πιθανόν, τέως Πρόεδρος νομικού προσώπου του Δήμου Ξηρομέρου προσκείμενος πολιτικά στο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ.
Τα ερωτήματα βέβαια είναι πολλά :
-θα δεχτούν εν τέλει ,παρά τη σχετική φημολογία, στην υπό διαμόρφωση “Ριζοσπαστική” δημοτική παράταξη να συμμετέχουν ενεργά τοπικά στελέχη της ΝΔ που σήμερα είναι ανεξάρτητοι δημοτικοί σύμβουλοι;
– θα παρέχει ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ έστω και έμμεσα πολιτική στήριξη στον κυοφορούμενο δημοτικό συνδυασμό αναλαμβάνοντας δυσανάλογο πολιτικό κόστος λόγο των έντονων αντιθέσεων πλειάδας φίλων και μελών του , από τα δρώμενα και πρακτικές των προσώπων που θα ηγούνται και θα τον στελεχώνουν ;
Μήπως εν τέλει αναφωνήσουμε ὤδινεν ὄρος και ἔτεκεν μῦν… parturiunt montes, nascetur ridiculus mus… Παρά τις συχνές γηπεδικές κραυγές στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αλλά και στις παρέες … “έρχεται !!!”
Ας ΜΗΝ όμως ξεχνάμε ότι στην τοπική αυτοδιοίκηση τελικός κριτής είναι η κοινωνία των πολιτών…https://veloutsanews.blogspot.com/