O Πολιτιστικός & Μορφωτικός Σύλλογος Φυτειών ‘’Ακαρνανικό Φως’’ σε συνεργασία με το Ν.Π.Δ.Δ Δήμου Ξηρομέρου σας προσκαλεί για ακόμη μία χρονιά στην Γιορτή Τσιγαρίδας. Πρόκειται για ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στο παρελθόν όπου οι οικογένειες χρησιμοποιούσαν το χοιρινό λίπος για τη διατήρηση των προϊόντων της. Το χοιρινό κρέας ,δε, τσιγαρίζονταν στα καζάνια με το λίπος του και πρόεκυπτε ένα λαχταριστό έδεσμα, οι τσιγαρίδες. Οι μνήμες αυτές, επιστρέφουν κάθε χρόνο στο χωριό μας συνοδευόμενες από τους ήχους παραδοσιακής μουσικής, κρασιού και παραδοσιακού χορού.
Σας περιμένουμε όλους την Τρίτη 26/12 και ώρα 10 π.μ στο χωριό μας να γευτείτε τις παραδοσιακές τσιγαρίδες σ΄ ένα ολοήμερο παραδοσιακό γλέντι.
hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous
to I could get it to load correctly. I had been wondering if
your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score
if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and
can look out for a lot more of your respective exciting content.
Make sure you update this again very soon.. Lista escape room
I like this weblog it’s a master piece! Glad I noticed this
on google.?
Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!
I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.
Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always helpful to read through content from other authors and use a little something from other sites.
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is also very good.
I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉
This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for ages. Great stuff, just excellent.
Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!
After looking over a few of the blog articles on your web page, I honestly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me how you feel.
I was very pleased to uncover this page. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you saved as a favorite to see new information on your website.
Great information. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon). I have saved it for later.
Excellent article. I certainly appreciate this website. Keep it up!
I love reading an article that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment.
Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing!
I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉